DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.05.2024 19:48:17 

Vítejte na stránkách Podkrkonošské smečky

Naše aktivity

                                                                                                                                              

Naším sportem číslo jedna jsou pro nás agility. Nejen, že Anginka tento psí sport miluje ale někdy mi připadá, že se narodila právě pro agility. Líbí semi, že je zde opravdu velká konkurence. Kvalita závodících týmů neustále stoupá a tak musí psovod na sobě stále pracovat. Jakmile Anginka zahlédne parkur tak začne ječet a nevidí, neslyší...jen chce běhat a běhat. Její rychlost je opravdu obdivuhodná a já budu muset na sobě opravdu "makat", abych to té svojí úžasné kelpií holčičce nekazila:-) když se vracíme z procházky tak mě Angie "tahá" na náš domácí parkur na zahradě a nechce pochopit, že denně se trénovat prostě nedá:-) Nikdy nazapomenu na to, když jsem vzala dvouměsíční Angii poprvé na agility závody. Rozhlížela se svýma satanskýma očima a pak spatřila na parkuru běhat první závodníky a začal jekot, který trvá dodnes. V náručí jsem ji šla ukázat Irče Kochové a to jí ještě nestály ouška:-) a ptala jsem se Irči jestli si myslí, že bude rychlá. Irči si Anginku prohlížela a řekla: "Katy myslím si, že bude velmi rychlá, však se podívej , jak se rozhlíží a nic ji neujde." Irčino proroctví se vyplnilo do puntíku a ta rychlost předčila moje očekávání:-) V agility mám tři velké sny, které vám časem prozradím. Kelpií ambice jsou prý vysoké:-) V Evropě běhá několik velmi rychlých kelpií a řady kelpiích fanoušků se začínají rozrůstat. U nás zatím běhá zhruba dvacet kelpií. Anginka má vlastně agility v krvi. Její babička Lucy (import Austrálie) běhala agility několil let a dokonce se zúčastnila MR. Tatínek Nerun, žijící ve Švýcarsku běhá agility závodně a několikrát stál na stupních vítězů. A jeho tatínek žijící v Lucembursku (dnes již 13letý důchodce) agility velmi miloval a byl opravdu velmi rychlý. Takže i dědeček předal svojí lásku k tomuto sportu dál:-) také babička aktivně závodila několik let. Trénujeme v OSA Purina Pro Plan Jičín pod skvělou Martinou Černou, kterou jsem úspěšně nakazila kelpiománií, tak má také jednu černou kelpií potvůrku:-)

  

Dogdancing také Anginku moc baví a musím napsat, že mě překvapilo, že při něm neštěká. Triky se učí velmi rychle a zatím ji nic nečiní potíže. Akorát má moje kelpuška trochu problémy s balancem. Například popros se učila dva dny. První den padala dozadu, doprava, doleva a také dopředu. Pak ale chytla balanc a hned druhý den mi sama od sebe ukazovala, jak se má prosit:-) Triky jsem s ní cvičila zhruba od 3měsíců. První jsem ji naučila dávat packy. Hned druhý den při snídani přišla a snaživě začala dávat jednu i druhou packu na moje nohy. Prostě se nešlo nesmát. Kelpie jsou nejen inteligentní, ale velmi mazané. Dogdancing se dá skvěle kombinovat s agility. Například chůze po zadních výborně posiluje svaly na zadních nohou atd. Angie mi také pomáhala s metodikou pro časopis DOGS magazín na jehož stránkách ji můžete dodnes vidět. Odmalička se mnou jezdila po mezinárodních závodech a nasávala závodní atmosféru. Letos v létě jsme spolu zahájily závodní kariéru v Německu. Anginka neštěkala, soustředila se a měla oči jen pro mě. Byla jsem naprosto spokojená:-) Angie je zatím velmi mladá, ale svým přesným a radostným projevem ji čeká slibná budoucnost. Ale dogdancing nebude naším sportem číslo jedna. Budeme se zúčastňovat zahraničních závodů a to ostatní ukáže čas. U nás je Angie jedinou kelpií, která závodí v dogdancingu. Ale například náš bratránek má již složeno několik dogdancingových zkoušek. V Evropě závodí jediná černá kelpie z Norska. Když trénuji s Brituškou tak kolem nás běhá v kruzích a pak přijde a začne do chudáka Bibi kousat, potvůrka jedna:-)

  

Sportovní výcvik kelpice také miluje. Při poslušnosti je přesná, soustředěná, rychlá a doslova na mně visí očima. Od malička chodí u nohy se zvednutou hlavičkou a  perfektním očním kontaktem. Při chůzi u nohy cítím, že jsme jedna bytost. Na stopách je to šílenec a dokonce jsem jednou byla vláčena několik metrů:-) já jantar zakopla a už to bylo. Zatím pracujeme na zalehávání předmětů. Obrany Angie miluje, protože se u toho může dosytosti vyřvat a ještě je za to pochválena. Jakmile se figurant věnujeme jinému pesanovi může si strhat hlasivky. Akorát rukáv je zhruba veliký jako Angie. Zatím koušeme v kruhovce na peška a minirukáv. Časem chceme složit nějaké zkoušky a zúčastnit se závodů. Kelpie jsou samozřejmě menší a mají menší tlamičky, než třeba maliňáci nebo němečtí ovčáci. Ale razanci a drive při obraně kelpiím opravdu nechybí. Náš dědeček měl i zkoušky IPO, záchranářské atd. U nás se několik kelpií věnujeme sportovnímu výcviku. V Evropě mají kelpie i vrcholové zkoušky jako například IPO 3 atd. My plánujeme zkoušky dle NZŘ i IPO. Časem uvidíme, jak nám to půjde pokud se nezabiju na stopách:-)

  

Pasení oveček je jedna z našich dalších aktivit. Angie zatím složila zkoušku ZVOP (zkouška vloh ovčáckého psa). U oveček je prý naprosto šílená a musí se zklidnit:-) V tomto sportu nemáme žádné velké ambice. Pasení je pro nás relaxací a jediným sportem po kterém je Anginka opravdu unavená. Plánujeme se zúčastnit školení a občas si zajdeme zapást ke známým. Dědeček Erik byl u oveček naprosto úžasný a měl zkoušku ZPOP. Dědeček z tatínkovi strany pasení dodnes miluje a sám pásl obrovská stáda ovcí. Prapředci v Rusku i Austrálii rovněž pásli. Byli to psi na farmách, kde bylo pasení jejich prací. Tak možná bude časem bečet stádo oveček na naší zahráce. Kámoš Jirka zakázal mít ovečky u něho..je ošklivý, má velké pozemky, ale prý by mu vadilo bečení:-(